Nowe podejście do strony oraz nowe treści

15 lutego 2013, autor: kzmuda

Od września 2012 nie wstawiłem, żadnego wpisu… Mimo wszystko pamiętam o moich czytelnikach i chciałbym przedstawić co udało mi się zrobić przez ten czas. Kontynuacja kursu Altium Designer pt. „Dokumentacja techniczna” jest gotowa mniej więcej w 50%. Zacząłem także pisać artykuł na temat rezonatorów kwarcowych, a dokładnie o problemach z rezonatorami oraz sposobami ich rozwiązywania. Doszedłem do wniosku, że duża część elektroników traktuje rezonator kwarcowy jako „czarną skrzynkę” i dlatego postanowiłem nieco przybliżyć ten temat.

Dodatkowo zacząłem tworzyć bazę elementów dla Altium Designera. Planuję ją udostępnić za darmo na moim blogu. Wiem, że tworzenie bazy elementów jest bardzo niewdzięcznym zadaniem… dlatego postanowiłem się go podjąć. Co będzie zawierała baza? Baza będzie oparta o pliki *.SvnDBLib czyli będzie to baza danych oparta o repozytoria SVN. Baza będzie podzielona na logiczne części np. rezystory, kondensatory, cewki itd. Baza będzie zawierała modele 3D. Planuję uwalnianie kolejnych baz co jakiś czas. Na początek pójdą rezystory. Wraz z pierwszym uwolnieniem będzie krótka instrukcja o co w ogóle chodzi z tymi bazami i jak ją zaimplementować u siebie.

W ciągu prawie pół roku „posuchy” na blogu zastanawiałem się nad sposobem jego prowadzenia. Być może przejdę na formę „Videobloga”, jednak nie jest to przesądzone. Planuję w najbliższym czasie wstawić ankietę, abyście mogli wyrazić zdanie co o tym sądzicie. Za standardowym rozwiązaniem bloga (czysto tekstowym) jak i videobloga stoją plusy i minusy. Wydaje się, że videoblog tworzy się szybciej, ale nie jestem pewny czy jest łatwiejszy w odbiorze… dlatego wstawię ankietę.

Nowości na stronie

12 czerwca 2012, autor: kzmuda

Po dłuższej przerwie chciałbym zapowiedzieć kilka nowości, jakie pojawią się na stronie w najbliższym czasie. Po pierwsze pojawi się dłuższy artykuł na temat dyrektywy RoHS. Dowiemy się czym jest i czego dotyczy ta dyrektywa. Omówione zostaną także zagrożenia i problemy związane z usuwaniem ołowiu z urządzeń elektronicznych, co jest podyktowane właśnie tą regulacją prawną. Dość obszerny fragment artykułu, jeśli nie największy, zostanie poświęcony Tin-Whiskers, małym cynowym włoskom, które potrafią narobić trochę kłopotów. Zapraszam już wkrótce do zapoznania się z artykułem pt. „Tin-Whiskers a RoHS„.

W dalszej kolejności opublikowana zostanie kolejna część kursu Altium Designer 10 – „Tworzenie projektu PCB”. W tej części będziemy kontynuować Nasz mini projekt przerzutnika astabilnego. Poznamy kilka sposobów rozmieszczania elementów. Zaczniemy routing automatyczny i ręczny. Zakończymy również projekt płytki. W dalszych częściach kursu pojawi się jeszcze opis pliku OutJob – wspomagającego generowanie dokumentacji technicznych. Osobnym tematem, którym na pewno zajmiemy się w przyszłości, będzie tworzenie bibliotek do Altiuma. Zrobimy przegląd wszystkich typów bibliotek i omówimy każdą z osobna. Najwięcej miejsca poświęcimy bibliotekom bazodanowym oraz opartym o repozytoria SVN. Dodatkowo rozważam wprowadzenie kursu uzupełniającego do Altium Designer, o nazwie „AD10 – Co to jest?„. Kurs będzie opisywał poszczególne elementy środowiska AD10. Będzie go można traktować, jako mały słownik AD10, z którego dowiemy się np. co to jest Workspace, Room, SvnDBLib itp.

Kontynuowany będzie także kurs Eagle. Już niebawem pojawią się kolejne jego części.

Gorąco zapraszam do odwiedzania strony MyElectronics.pl

Wynalazek naukowców z AGH szansą na rewolucję w elektronice cyfrowej

17 kwietnia 2012, autor: kzmuda

Dr hab. inż. Marek Miśkowicz i dr inż. Dariusz Kościelnik z Katedry Elektroniki WEAIiE

Dr hab. inż. Marek Miśkowicz i dr inż. Dariusz Kościelnik z Katedry Elektroniki WEAIiE

AGH jest jedynym ośrodkiem w Polsce, gdzie realizowane są badania nad rozwojem tzw. technologii bezzegarowego przetwarzania sygnałów. Rozwiązanie zaproponowane przez dr inż. Dariusza Kościelnika, dr hab. inż. Marka Miśkowicza i mgr inż. Marka Jabłekę w tej właśnie dyscyplinie, po raz pierwszy w historii AGH, uzyskało samodzielny patent w Urzędzie Patentowym USA.

Naukowcy z Katedry Elektroniki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki wiodą prym w liczbie zgłoszeń patentowych z dziedziny elektroniki w całym kraju.

Czytaj dalej… »

Powrót kursu Eagle

20 stycznia 2012, autor: kzmuda

Zgodnie z tym co zostało powiedziane podczas reaktywacji strony myelectronics.pl – powraca kurs projektowania urządzeń w programie Eagle. Wcześniej kurs był już umieszczony na stronie, jednak po długiej przerwie, oraz zmianie technologii, w której serwis jest teraz dostępny muszę przetworzyć dane tak aby wszystko poprawnie się wyświetlało.

Kurs dotyczy projektowania w Eagle w wersji 4.16, natomiast niedawno pojawiła się wersja 6. Niektórzy mogą mieć wątpliwości czy warto czytać kurs do starej wersji Eagle. Odpowiadając na te wątpliwości chciałbym zachęcić do przeczytania kursu, ponieważ samo funkcjonowanie programu nie zmieniło się na tyle, aby informacje zawarte w tym kursie były nieaktualne. Nowa wersja programu ma kilka dodatkowych możliwości w stosunku do opisywanych w kursie. Po przywróceniu pierwotnej wersji kursu, postaram się dodatkowo omówić wszystkie różnice jakie pojawiły się pomiędzy wersją 4.16 a 6. Zapraszam zatem do czytania kursu Eagla.

Reaktywacja storny MyElectronics.pl

28 czerwca 2011, autor: kzmuda

Po długiej przerwie w funkcjonowaniu serwisu MyElectronics.pl , przyszedł czas na jego reaktywację. Powróci kurs Eagle oraz powstanie nowy kurs projektowania za pomocą programu Altium Designer w wersji Summer 09. Przedstawię także kilka nowych możliwośc Altium 10. Znajdą się tutaj również opisy niektórych interfejsów: PS/2 – klawiatura i mysz, USB, RS232, RS485 itp.

Ponieważ elektroniką zajmuję się zawodowo, chciałbym na bieżąco przedstawiać i omawiać ciekawsze zagadnienia, z jakimi spotykam się podczas mojej pracy. Poruszę m.in. problem badań związanych z oznakowaniem urządzeń znakiem CE (EMC/EMI, ESD itp.). Przeglądając internet uznałem, że temat ten trapi wielu kolegów po fachu.

Niestety nie jestem w stanie podać dokładnej daty powrotu serwisu do życia. Myślę, że nastąpi to po wakacjach… Proszę o cierpliwość.