Kurs EAGLE – Rozdział 2 – Pierwsze spojrzenie na program

21 stycznia 2012, autor: kzmuda

Panel Sterowania (Control Panel)

Po uruchomieniu programu EAGLE, pierwsze co pojawi się na ekranie, to Panel Sterowania (Rys. 2). Okno to umożliwia ładowanie i zapisywanie projektów oraz ustawianie różnych parametrów programu, tak by dalsza praca z nim była prosta i wygodna.

 

Panel sterowania

Rys. 2 - Panel sterowania

 

Po lewej stronie okna znajduje się drzewo katalogów. Aby rozwinąć jeden z nich, wystarczy dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy na interesującej nas gałęzi lub kliknąć raz na znajdujący się obok niej symbol plusa (+). Aby ponownie zamknąć wyświetloną zawartość gałęzi należy kliknąć w umieszczony obok niej symbol minusa (-).

Czytaj dalej… »

Powrót kursu Eagle

20 stycznia 2012, autor: kzmuda

Zgodnie z tym co zostało powiedziane podczas reaktywacji strony myelectronics.pl – powraca kurs projektowania urządzeń w programie Eagle. Wcześniej kurs był już umieszczony na stronie, jednak po długiej przerwie, oraz zmianie technologii, w której serwis jest teraz dostępny muszę przetworzyć dane tak aby wszystko poprawnie się wyświetlało.

Kurs dotyczy projektowania w Eagle w wersji 4.16, natomiast niedawno pojawiła się wersja 6. Niektórzy mogą mieć wątpliwości czy warto czytać kurs do starej wersji Eagle. Odpowiadając na te wątpliwości chciałbym zachęcić do przeczytania kursu, ponieważ samo funkcjonowanie programu nie zmieniło się na tyle, aby informacje zawarte w tym kursie były nieaktualne. Nowa wersja programu ma kilka dodatkowych możliwości w stosunku do opisywanych w kursie. Po przywróceniu pierwotnej wersji kursu, postaram się dodatkowo omówić wszystkie różnice jakie pojawiły się pomiędzy wersją 4.16 a 6. Zapraszam zatem do czytania kursu Eagla.

Kurs Eagle – Rozdział 1 – Wiadomości wstępne

20 stycznia 2012, autor: kzmuda

Program CADSOFT EAGLE 4.1 jest profesjonalnym narzędziem służącym do projektowania schematów elektrycznych i obwodów drukowanych. Należy on do grupy programów typu CAD, czyli aplikacji wspomagających projektowanie obwodów elektrycznych. Sama nazwa EAGLE jest natomiast skrótem od angielskich słów „Easily Applicable Graphical Layout Editor”. Tłumacząc je w sposób niedosłowny oznacza to dający się łatwo zastosować graficzny edytor schematów ideowych i obwodów drukowanych. Słowo „Layout” oznacza bowiem układ, co w tym przypadku można zinterpretować jako rozmieszczenie elementów elektronicznych, ścieżek, punktów lutowniczych, przelotek, tekstów i innych elementów schematu elektrycznego.

Czytaj dalej… »

AD10 – część 4 – Tworzenie schematu ideowego

18 stycznia 2012, autor: kzmuda

Projekt

Mając stworzony projekt i otwarty schemat możemy przystąpić do projektowania. Zaprojektujemy bardzo prosty układ, a mianowicie przerzutnik astabilny na tranzystorach. Do projektu wykorzystamy standardowe biblioteki Altiuma. Poniżej znajduje się schemat do stworzenia, którego dążymy. Dalej opiszę jak tego do0konać.

Schemat przerzutnika astabilnego

Schemat przerzutnika astabilnego

 

Przy tym projekcie będziemy korzystać ze standardowych bibliotek dołączonych przez producenta. Na początku upewnijmy się, czy interesujące nas biblioteki są załączone. W tym celu

Czytaj dalej… »