AD10 – część 2 – Pierwsze uruchomienie

7 grudnia 2011, autor: kzmuda

Dzisiaj po raz pierwszy uruchomimy dopiero co zainstalowany Altium Designer 10. Przejdźmy zatem do rzeczy.

W czasie pierwszego uruchomienia pojawia się okno programu Altium Designer z zakładką My Account. W zakładce tej widzimy komunikat napisany czerwoną czcionką, który informuje nas o braku ważnych licencji oraz prośbą o zalogowanie się do konta w celu uzyskania listy dostępnych licencji.

 

Widok okna Altium Designer 10 przy pierwszym uruchomieniu i prośba o zalogowanie się do konta

Widok okna Altium Designer 10 przy pierwszym uruchomieniu

 

Klikając na karcie w link Sign In wyskakuje okienko do logowania, w którym podajemy dane takie jak do konta AltiumLive.

 

Okno logowania

Okno logowania

 

Po poprawnym zalogowaniu się widok naszej karty My Account zmienia się. Pojawia się lista dostępnych licencji, a konkretnie niebieski pasek z numerem naszej jedynej licencji oraz z datą jej wygaśnięcia. Tak jak zostało to opisane w rozdziale dotyczącym instalacji – czas wygaśnięcia licencji liczony jest od momentu jej przyznania, a nie pierwszego uruchomienia produktu!

 

Lista dostępnych licencji

Lista dostępnych licencji

 

W tym momencie pozostaje nam aktywować licencję przez naciśnięcie linku Activate, znajdującego się poniżej paska z numerem naszej licencji, z lewej strony. Po tym zabiegu nasza bieżąca karta znów zmienia swój wygląd – znikają czerwone komunikaty, a my widzimy aktywną licencję.

 

Widok okna z aktywną licencją

Widok okna z aktywną licencją

 

Pierwsze uruchomienie Altium Designer 10

Poniżej, pokrótce przedstawię najważniejsze elementy oprogramowania i wskażę do czego służą. Nie będę się jednak nad nimi rozwodził, ponieważ kurs ten ma z założenia pozwolić szybko wystartować z projektem i przejść od schematu do gotowego PCB i dokumentacji produkcyjnej. Poniżej pokazany jest przykładowy widok okna Altium Designer po uruchomieniu.

 

Przykładowy widok programu

Widok programu

 

Na zrzucie ekranu widzimy zakładkę Home. Zakładka ta uruchamia się domyślnie przy uruchomieniu Altiuma oraz jeżeli nie mieliśmy przed poprzednim zamknięciem programu otwartego żadnego projektu. Aby dostać się do zakładki Home możemy wybrać polecenie View -> Home. W zakładce tej mamy sekcję My Account, gdzie możemy się zalogować lub dostać do ustawień konta. Jeżeli zapomnieliśmy hasła to pozostaje nam kliknąć w Forgotten password? .

Poniżej jest sekcja Recent Items czyli ostatnio otwierane dokumenty, projekty, workspace (mówiąc po polsku – przestrzeń pracy), co usprawnia ich szybkie odnalezienie i otwarcie.

W środkowej części jeżeli jesteśmy zalogowani widzimy najświeższe wieści od Altium. Możemy także w prosty sposób dostać się do systemu Wiki – czyli pomocy on-line Altiuma. Mamy także zakładkę Training z informacjami i filmikami dotyczącymi zapoznawania się z programem.

Poniżej znajduje się sekcja Tasks, czyli „tacka” ze skrótami do poszczególnych funkcji programu oraz dokumentacji. W ten sposób mamy podane na tacy najważniejsze skróty.

Altium Labs to elementy, które można przetestować i które być może znajdą się w następnych wydaniach Altiuma. Są to elementy, które nie są związane z oficjalnym wydaniem bieżącej wersji.

Po lewej stronie okna widzimy panel z trzema zakładkami: File, Projects i Navigator. Klikając na pierwszą zakładkę (Files) zobaczymy grupy tematyczne dzięki którym będziemy mogli otwierać istniejące już projekty i dokumenty, tworzyć nowe dokumenty, dodawać do projektu inne istniejące pliki, dodawać nowe szablony itp.

 

Panel boczny - zakładka Files

Panel boczny - zakładka Files

 

Kolejną zakładką jest zakładka Projekts. Jest to zakładka przystosowana do zarządzania bieżącymi projektami. Znajdują się tutaj wszystkie pliki z otwartych projektów oraz otwarte dokumenty, które nie są związane z danym projektem. Zamknięcie dokumentu, który nie jest przypisany do żadnego z otwartych projektów skutkuje zniknięciem tego pliku z zakładki Projects. Dokumenty związane z projektem pozostają widoczne w oknie do momentu zamknięcia samego projektu.

 

Panel boczny - zakładka Projects

Panel boczny - zakładka Projects

 

Nad samą listą projektów znajdują się dwa okienka z przyciskami Workspace oraz Project. Klikając w Workspace rozwija nam się lista z poleceniami które możemy wykonać. Z poleceń tych możemy skompilować bieżący projekt (ten który jest zaznaczony z listy), dodać istniejące lub nowe pliki do projektu, otworzyć lub zapisać naszą przestrzeń pracy Workspace, zarządzać projektami, sortować itp. Tutaj pojawia się pytanie co to jest Workspace – czyli przestrzeń pracy? Jest to zbiór otwartych projektów i ich układ, który można zapisać i odtworzyć w dowolnym momencie. Jest to przydatna rzecz przy pracy kilku osób na jednym stanowisku(można w każdej chwili, przez otwarcie sowojego Workspace przywołać wszystkie swoje projekty). Aby zapisać naszą przestrzeń pracy należy w polu obok przycisku Workspace wpisać swoją nazwę oraz klikając na przycisk wybrać opcję Save Design Workspace As. Następnie wybieramy lokalizację zapisu pliku np. pulpit. Teraz przy każdym uruchomieniu Altiuma, otwierając zapisany plik będziemy mogli przywrócić nasze ostatnio otwarte projekty. Oczywiście należy pamiętać, żeby zapisywać nasz Workspace przy kończeniu pracy z Altiumem.

Drugi przycisk Project pozwala wydać polecenia związane z bieżącym projektem i plikiem. Możemy m.in. dodać lub usunąć pliki do/z projektu, kompilować projekt, zapisać, otworzyć, zamknąć projekt i wiele innych. Polecenia te zostaną omówione przy omawianiu przykładowego projektu.

Ostatnią zakładką jaką tutaj omówię (liczba zakładek jaka nam się pojawia w panelu bocznym jest zależna od tego jaki mamy otwarty dokument oraz od naszych osobistych ustawień) jest zakładka Navigator. W zakładce tej możemy nawigować pomiędzy dokumentami projektu. Przykładowo zaznaczając plik ze schematem możemy łatwo przeszukiwać dokument po elementach (wybrany element podświetli się) lub po połączeniach (Net) tutaj podobnie wybranie konkretnego połączenia z listy spowoduje podświetlenie go na schemacie. Przy wybraniu element na dole panelu wyświetlą nam się nazwy padów jakie zawiera.

 

Panel boczny - zakładka Navigator

Panel boczny - zakładka Navigator

 

Omówiłem już pierwsze uruchomienie programu oraz opisałem najważniejsze elementy. Najwyższy czas założyć pierwszy projekt. Zapraszam do kolejnej części kursu, w której pokażę jak założyć i zarządzać projektem.

Skomentuj

*